Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Výlety do okolí

Výlety do okolí

Díky své poloze jsou Ovesné Kladruby ideální pro výlety do blízkého a vzdálenějšího okolí. Za méně než dvě hodiny jízdy se dostanete do významných a pozoruhodných metropolí, působivých historických a kulturních míst, i do jedinečných přírodních scenerií.

Zajímavosti v blízkém okolí i dál

Venkovský kostel sv. Vavřince

Kostel svatého Vavřince pochází z doby barokní. V roce 1611 byl zničen požárem až na základy. Dnešní farní kostel vznikl v letech 1746 až 1748.

Klášter Teplá

Klášter Teplá se nachází asi 10 km od Ovesných Kladrub. Premonstránský klášter byl založen v roce 1193 a vlastní hodnotnou klášterní knihovnu s celkem 100 000 knihami. Ze 14. století pochází takzvaný "Codex Teplensis", nejstarší úplný překlad nového testamentu do němčiny, který vznikl už před překladem Martina Luthera.

Mariánské Láznĕ

Mariánské Lázně, založené roku 1818, se staly známým lázeňským městem díky svým léčivým pramenům. Pramení tu celkem asi 100 studených pramenů obsahujících železo a oxid uhličitý. Mnoho z nich je známých už od 16. století. Ale také architektonicky mají Mariánské Lázně co nabídnout. Mnoho domů je v neoklasicistickém stylu, známá kolonáda pochází z roku 1889 a nese jméno ruského spisovatele Maxima Gorkého. Před kolonádou se nachází „zpívající fontána", která fascinuje své návštěvníky působivými hudebními a světelnými efekty.

Další informace lze získat v Informačním centru města v horní části Hlavní ulice. Hlavní 47 - Dům Chopin, 353 01 Maríanské Lázně.

marianske laznemarianske lazne

Královské golfové hřiště

Golfové hřiště ROYAL Golfclubu Mariánské Lázně má 18-LOch/72 PAR. Je to nejstarší golfové hřiště České republiky a bylo otevřeno roku 1905 anglickým králem Eduardem VII. Hřiště nabízí jasně ohraničený, 6135 m dlouhý, areál. Greeny jsou sice v porovnání s nově zbudovanými golfovými hřišti malé a většinou rovinaté, avšak jsou dobře chráněny bunkery. Golfové hřiště v Mariánských Lázních je vhodné pro profesionální i pro rekreační hráče.

Lyžařský areál v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně jsou obklopeny několika rozlehlými náhorními plošinami ve výšce 800 – 850 m. Na okraji lázeňského centra, s pěkným výhledem na Mariánské Lázně, jsou sjezdovky stejně jako běžecké stezky. Moderní lyžařská oblast byla otevřena v roce 2005. Je tu sjezdovka s lanovkou stejně jako osvětlená slalomová sjezdovka. Celá lyžařská oblast se sjezdovkami orientovanými na sever se uměle zasněžuje.

Kladská

Kladská je cenná přírodní chráněná oblast (Kladské rašeliny) s naučnou stezkou nedaleko Mariánských Lázní. Dlouho bylo okolí Kladské uprostřed hlubokých lesů a bažin nedotčené. Teprve v letech 1875-1876 nechal Fürst Schönburg-Waldenburg na louce Kladské zřídit lovecký zámeček.

Chodová Planá

Známá je především sídlem nejstaršího pivovaru v západních Čechách (Chodovar). První písemné zmíňky o něm jsou z roku 1573. Po požáru byl roku 1861 znovu postaven nad starým skalním sklepem. V Chodové Plané jsou také dva velmi malé zámky, které byly zbudovány v letech 1734 a 1906.

Doubrava

Doubrava je skanzen se starými zemědělskými domy, hrázděnými stavbami a velmi starými stromy. Doubrava leží jen několik kilometrů jižně od Chebu. Často je nazývána také „muzejní vesnicí“. Charakteristické jsou nádherné fasády hrázděných domů, mnohé z nich byly zrenovovány koncem 90 let.

Podhorní Vrch

Podhorní vrch, nejvyšší hora Teplikých vrchů, je 845m vysoká vyhaslá sopka. Dříve byl považován dokonce za nejvyšší horu Čech. Část hory se stala roku 1997 přírodní rezervací. Podle starých pověstí přebývá v Podhorním vrchu duch hory.

Výlety do vzdálenějšího okolí

Cheb

34 km od Ovesných Kladrub. V Chebu potkáme architekturu v gotickém, renesančním a barokním stylu a romantický hrad. Náměstí pochází ze 13. století a stojí na něm barokní radnice, která kvůli nedostatku peněz zůstala nedokončená. Na náměstí je také Valdštejnovo muzeum (místo, kde přišel o život). Německé jméno pochází od řeky Eger (Ohře), na jejímž břehu město leží.

Karlovy Vary

Karlovy Vary 43 km od Ovesných Kladrub. Karlovy Vary jsou vedle Mariánských Lázní nejznámějšími lázněmi České Republiky a také na světě. Leží na západě země na soutoku řek Teplá a Ohře. Známé jsou takzvané Bílé kolonády. Karlovy Vary mají celkem 14 léčivých pramenů. Nejznámější a nejsilnější se nachází v Bílých kolonádách a jmenuje se „Vřídlo“.Největší architektonickou památkou je roku 1736 zbudovaný kostel Marie Magdaleny nad Vřídlem. Za návštěvu kromě jiného stojí také rusko-ortodoxní kostel. Nad městem stojí 35m vysoká vyhlídková věž „Diana“. Byla zbudována roku 1914 a vede k ní lanovka. V domovském sídle známého bylinkového likéru Becherovka se nachází muzeum s exponáty o a kolem  Becherovky.

karlovy varykarlovy vary

Františkovy Lázně

36 km od Ovesných Kladrub. Františkovy Lázně leží na západě České republiky, jsou třetími lázněmi známého českého lázeňského trojúhelníku, spolu s Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary. Františkovy Lázně jsou díky své krásné poloze často označovány také za „Klenot českých lázní“. Zde má člověk pocit, že se tu na konci 18./ na začátku 19. století zastavil čas. Lázeňské domy lázeňského města založeného v roce 1793 jsou v klasicistním stylu, celková rozloha lesního parku je dvě stě hektarů.

Klenoty České republiky

Plzeň

70 km od Ovesných Kladrub.Plzeň je čtvrté největší město České republiky. Známé se stalo díky plzeňskému pivu a automobilovým závodům Škoda. Je tu Západočeské muzeum, jedno z nejdůležitějších muzeí regionu. Roku 1959 vzniklo jako jeho část Pivovarské muzeum. Roku 1987 bylo předáno státnímu podniku Plzeňské pivovary a dnes je provozováno pivovarem Plzeňský Prazdroj a.s. Za vidění stojí také plzeňské historické podzemí, rozsáhlý komplex podzemních prostor a chodeb pod celým starým městem - původně středověké obchodnické sklepy a četné studny. Ty byly později propojeny a slouží dnes jako odvodňovací systém spodní vody starého města. Část historických prostor je přístupná pro návštěvníky. Věž katedrály Svatého Bartoloměje je se svými více než 102 metry nejvyšší kostelní věží v celých Čechách. Za dobrého počasí je odtud vidět i přibližně 70 km vzdálený Český les. Zajímavý je také 21 hektarový areál zoologické a botanické zahrady v plzeňské čtvrti Lochotín.

Praha

Praha je jedním z nejstarších a největších měst ve střední Evropě. Oblíbenou pamětihodností je Pražský hrad s katedrálou Sv. Víta. Tvoří největší uzavřený hradní komplex na světě a nachází se na pražském vrchu Hradčany. Založen byla už v 9. století. Ještě dnes je oficiální rezidencí českého prezidenta. Katedrála sv. Víta, která byla budována ve své dnešní formě jako katedrála v gotickém stylu od roku 1344 na příkaz Karla VI., se nachází uprostřed hradního komplexu. Další památkou je Karlův most, který spojuje Staré město s pražskou Malou stranou. Staré Město strhuje svými starými domy, které často pocházejí ještě z doby románské a gotické s mnohha kostely a romantickými uličkami. Na Novém městě je naproti tomu velmi oblíbené Václavské náměstí. Dříve nazývané Koňský trh, i Václavské náměstí pochází z doby středověku i přes mnohé moderní nákupní pasáže. Pražské centrum je ovlivněno jak secesí tak kubismem. Prahou teče řeka Vltava, přes kterou lze přejít po 13 velkých mostech z různých epoch. Podle Eifelovy věže byla nedaleko Pražského hradu postavena roku 1891 60 metrů vysoká Petřínská rozhledna.

prague-1845560_1920.jpg